Śladami Smoka: Przygoda w Chinach
Śladami Smoka: Przygoda w Chinach
14 dni
Od 4 do 16 osób
hotele 3* lub 4*
samolot, bus, taxi
śniadania w hotelach
Pod programem będziemy aktualizować obecne wymogi i zalecenia odnośnie podróży
Dzień 0
Wylot z Warszawy do Pekinu
Dzień 1
Przylot i aklimatyzacja
Dzień 2: Serce Pekinu – Centrum i Stare Miasto
Naszą przygodę rozpoczniemy od wizyty na monumentalnym Placu Tiananmen, największym placu świata, gdzie historia współczesnych Chin nabrała tempa. To jedna z największych i najlepiej zachowanych rezydencji pałacowych na świecie – pełniła funkcję siedziby cesarzy z dynastii Ming i Qing przez prawie 500 lat (1420–1912) .Jest to największy kompleks pałacowy świata. Zajmuje powierzchnie ok. 720 000 m² ( 980 budynków ! ). Następnie przekroczymy bramy Zakazanego Miasta (Gugong) – największego kompleksu pałacowego na świecie! Blisko 1000 budowli, imponująca architektura i niemal 500 lat historii dynastii Ming i Qing sprawią, że poczujesz magię dawnych Chin. Zobaczymy też Mauzoleum Mao Zedonga, gdzie spoczywa jego abalsamowane ciało Mao (od 1977 r.), pomnik Bohaterów Ludowych, ogromny obelisk ku czci ofiar rewolucji i wojny, oraz Wielką Hala Ludowa czyli Parlament Chin – miejsce obrad Zgromadzenia Ludowego.
Po cesarskich odkryciach zaprosimy Cię do Parku Jingshan, skąd roztacza się najpiękniejszy widok na Pekin – idealny moment na zdjęcia i chwilę wytchnienia wśród zieleni. Dawniej: cesarski ogród służący rodzinie królewskiej Dziś: publiczny park z najlepszym punktem widokowym na Pekin.
Dzień zakończymy spacerem wśród urokliwych hutongów – wąskich uliczek dawnego Pekinu. Ich historia sięga czasów dynastii Yuan (XIII w.) i była kontynuowana przez Ming i Qing W hutongach mieszkało większość mieszkańców dawnego Pekinu – jest to swoisty „żywy skansen”.
Rozpoczniemy dzień wizytą w jednym z najbardziej niezwykłych i symbolicznych miejsc w Chinach – Świątyni Nieba. To tutaj cesarze dynastii Ming i Qing składali ofiary Niebiosom, prosząc o urodzaj i pomyślność. Kompleks zachwyca nie tylko duchową głębią, ale także niezwykłą architekturą: niebieskie dachy symbolizują niebo (w odróżnieniu od cesarskiego żółtego koloru w Zakazanym Mieście), a układ budowli odzwierciedla starożytną chińską kosmologię – okrągłe niebo i kwadratową ziemię. Świątynia została wpisana na listę UNESCO w 1998 roku i do dziś olśniewa swym pięknem.
Następnie odwiedzimy Świątynię Lamy – najważniejsze miejsce kultu lamaizmu w Pekinie. Bogato zdobiona, pełna barwnych rzeźb i kadzidlanych oparów, świątynia jest oazą spokoju i mistycyzmu w sercu tętniącej życiem stolicy. Po południu przeniesiemy się w świat myśli i mądrości starożytnych Chin. Odwiedzimy spokojną i nastrojową Świątynię Konfucjusza, drugą co do wielkości świątynię konfucjańską w kraju, położoną wśród zielonych dziedzińców i pięknych pawilonów. Tuż obok znajduje się Akademia Cesarska (Guozijian) – dawna najwyższa instytucja edukacyjna Chin, założona w 1306 roku. To tutaj kształcono przyszłych mandarynów, uczonych i elity cesarskiego dworu. Miejsce emanuje spokojem i atmosferą dawnego Pekinu.
Ten dzień poświęcimy wypoczynkowi w jednym z najpiękniejszych miejsc Pekinu – Letnim Pałacu. To dawna cesarska rezydencja wypoczynkowa, która zachwyca rozległymi ogrodami, malowniczymi jeziorami, misternymi pagodami oraz eleganckimi pawilonami. Letni Pałac to nie tylko zabytek, ale także miejsce niezwykłego spokoju i harmonii – idealne na długi, relaksujący spacer wśród przyrody i architektonicznych perełek. Spacerując wzdłuż Jeziora Kunming i słynnym Długim Korytarzem, poczujesz atmosferę dawnych cesarskich letnich dni.
Dzień 5: Wielki Mur Chiński – Spotkanie z Legendą
Dziś czeka nas spotkanie z najsłynniejszym symbolem Chin – Wielkim Murem. To arcydzieło starożytnej inżynierii, wpisane na listę UNESCO i uznane za jeden z 7 nowych cudów świata.
Mur wznoszony był przez blisko 1900 lat – od III wieku p.n.e. aż do XVII wieku n.e. – jako gigantyczny system obronny chroniący Chiny przed najazdami koczowniczych plemion z północy (m.in. Hunów i Mongołów).
Całkowita długość wszystkich odcinków muru i jego odgałęzień wynosi około 21 000 km! Spacer po Wielkim Murze to niezapomniane przeżycie — monumentalna konstrukcja wijąca się przez góry i doliny robi oszałamiające wrażenie i na długo pozostaje w pamięci.
Dziś przeniesiemy się w czasie, odwiedzając magiczne Pingyao – jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Chin. To niezwykłe miejsce pozwala poczuć atmosferę dawnych wieków: brukowane uliczki, tradycyjne domy, świątynie i banki z czasów dynastii Ming i Qing (1368–1912) – wszystko zachowane w oryginalnym stylu, bez śladu współczesnych wieżowców czy neonów.
Stare Miasto w Pingyao, wpisane na listę UNESCO, wciąż otoczone jest potężnymi murami miejskimi z XIV wieku – mają one około 6 km długości, 12 metrów wysokości i 72 wieże strażnicze. Spacer po murach oferuje niepowtarzalne widoki na całą starówkę.
Poznamy historię chińskiej bankowości – Pingyao było XIX-wiecznym centrum finansowym kraju, a tu powstał pierwszy chiński „bank” – Rishengchang Piaohao. Odwiedzimy także jedną z najstarszych Świątyń Konfucjusza w Chinach, datowaną na 1163 rok.
Wieczorem będzie okazja zatrzymać się w tradycyjnych hotelach mieszczących się w zabytkowych domach, gdzie można doświadczyć noclegu na tradycyjnych "kangach" – podgrzewanych łóżkach wykorzystywanych od setek lat.
Bund (Waitan) To nadbrzeżna promenada wzdłuż rzeki Huangpu, o długości ok. 1,5 km. Po jednej stronie – rzeka z widokiem na nowoczesne wieżowce Pudongu, a po drugiej – zabytkowe, kolonialne budynki z początku XX wieku (z czasów, gdy Szanghaj był międzynarodowym centrum handlu). To kontrast starego z nowym – symboliczne miejsce, które świetnie pokazuje ducha współczesnych Chin. Nanjing East Road to jedna z najważniejszych, najbardziej znanych i najstarszych ulic handlowych w całych Chinach. Plac Ludowy to o duży, zielony plac publiczny w centrum miasta, który powstał na miejscu dawnego toru wyścigów konnych.
Muzeum Szanghajskie .Top 1 muzeum w Chinach jeśli chodzi o sztukę tradycyjną Ceramika, kaligrafia, brązy, rzeźby buddyjskie, stroje mniejszości etnicznych.Wieczorny rejs po rzece Huangpu to jedno z najbardziej spektakularnych doświadczeń w Szanghaju. Podczas rejsu będziemy podziwiać oświetlone wieżowce Pudongu oraz historyczne budynki Bundu, co tworzy niezapomniany widok.
Rozpoczniemy od zwiedzenia jednej z największych archeologicznych sensacji świata – słynnej Armii Terakotowej, wpisanej na listę UNESCO. W mauzoleum pierwszego cesarza zjednoczonych Chin, Qin Shi Huanga, czeka na nas ponad 8000 naturalnej wielkości glinianych wojowników w pełnym rynsztunku bojowym! Piechurzy, łucznicy, generałowie, urzędnicy, akrobaci, a także konie, wozy bojowe i ptaki – każdy posąg jest unikalny i pełen szczegółów. Według wierzeń, armia ta miała strzec cesarza i zapewnić mu władzę w życiu pozagrobowym. To nie tylko wojsko, ale także wiernie odtworzone życie dworskie starożytnych Chin.
Po południu zaprosimy Cię na spacer lub przejażdżkę rowerową po doskonale zachowanych murach miejskich Xi'an.Mury mają 13,7 km długości, a widok z ich koron na stare i nowe miasto jest niezapomnianym przeżyciem!
Odwiedzimy także Wielki Meczet, jeden z najstarszych meczetów w Chinach, który zachwyca niezwykłym połączeniem architektury islamskiej i tradycyjnych chińskich form .Znajduje się on w sercu starej dzielnicy muzułmańskiej, tętniącej życiem i zapachami lokalnych przysmaków.
Wieczorem wybierzemy się na spacer w okolicy Wieży Dzwonu i Bębna – serca dawnego Xi’an. Tutejsze iluminacje i świetlne pokazy tworzą magiczną atmosferę, idealną na zakończenie dnia. Nie może nas też zabraknąć przy Wielkiej Pagodzie Dzikiej Gęsi – jednej z ikon miasta, zbudowanej w VII wieku.To tutaj przechowywano starożytne buddyjskie sutry sprowadzone z Indii przez słynnego mnicha Xuanzanga – bohatera legendy "Wędrówki na Zachód".
Dzień 9 i 10 - Luoyang – W kolebce chińskiej cywilizacji
Luoyang – jedno z najstarszych miast Chin, założone ponad 4000 lat temu, dawna stolica wielu dynastii, w tym Wschodnich Zhou, Han i Tang. To tutaj związany z miastem był Konfucjusz, a także urodziła się jedyna kobieta-cesarz w historii Chin – Wu Zetian. Dziś Luoyang jest uznawane za jedno z centrów chińskiej cywilizacji i zachwyca dziedzictwem historii oraz kultury.
Następnie wyruszymy na zwiedzanie monumentalnych Grot Longmen – setek jaskiń i nisz wykutych w wapiennych klifach wzdłuż rzeki Yi.Znajduje się tu ponad 100 000 rzeźb Buddy, powstałych na przestrzeni kilku dynastii – od Północnej Wei po Tang.Wśród najważniejszych dzieł zobaczymy majestatycznego Buddę Wajroczanę w świątyni Fengxian oraz słynne groty Binyang i Wanfo. To jedno z największych arcydzieł chińskiej sztuki buddyjskiej, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Następnie odwiedzimy najstarszą buddyjską świątynię w Chinach – Świątynię Białego Konia, założoną w 68 r. n.e.Kompleks zachwyca unikalnym połączeniem stylów architektonicznych z Indii, Birmy i Tajlandii, symbolizując rozprzestrzenianie się buddyzmu w Azji.
Nieopodal Luoyang znajduje się legendarna Świątynia Shaolin – kolebka kung-fu oraz buddyzmu Chan.Odwiedzimy to niezwykłe miejsce, obejrzymy pokaz sztuk walki w wykonaniu mnichów Shaolin i pospacerujemy wśród zabytkowych pagód tworzących tzw. Las Pagód – unikalne mauzoleum buddyjskich mistrzów.
Wieczorem odkryjemy starożytne centrum Luoyang, gdzie tradycyjna architektura przeplata się z tętniącymi życiem targami i lokalnym street foodem.Obszar wokół Bramy Lijing słynie z klimatycznych, oświetlonych uliczek, aromatycznych przysmaków i niepowtarzalnej atmosfery starego miasta.
Ten dzień to podróż w przyszłość. Rozpoczynamy od wizyty w Shanghai Tower – najwyższym budynku Chin (632 m), którego spiralna forma symbolizuje postęp i harmonię. W sąsiedztwie podziwiamy imponujące wieżowce Jin Mao Tower i Shanghai World Financial Center, tworzące słynne trio Pudongu.
Chwilę odpoczynku zapewni spacer po Lujiazui Park – zielonej oazie w sercu dzielnicy biznesowej.
Na zakończenie – Oriental Pearl Tower, jedna z ikon miasta. Trzy tarasy widokowe, obrotowa restauracja i Muzeum Historii Szanghaju (ukryte u podstawy wieży) oferują nie tylko niesamowite widoki, ale i wgląd w przeszłość tej metropolii.
Dzień 13 i 14 – Suzhou: Chińska Wenecja i powrót do domu
Suzhou, miasto o ponad 2 500-letniej historii, zachwyca romantycznymi kanałami, ogrodami wpisanymi na listę UNESCO i dziedzictwem jedwabiu. To tutaj zaczynała się słynna Droga Jedwabna, a dziś można tu poczuć ducha dawnych Chin.
Zwiedzanie zaczynamy od Ogrodu Pokornego Administratora – jednego z najpiękniejszych ogrodów klasycznych w całych Chinach. Tuż obok znajduje się nowoczesne, ale harmonijne Muzeum Suzhou, z kolekcją sztuki i eksponatami z życia codziennego dawnych mieszkańców.
Spacerujemy po ulicy Pingjiang, pełnej galerii, herbaciarni i sklepików przy zabytkowym kanale, a następnie odwiedzamy ulicę Shantang – najbardziej malowniczą nadwodną uliczkę w mieście.
Dzień kończy się rejs łodzią po kanałach – krótka podróż przez „stare Suzhou” z widokiem na mostki, drewniane domy i dźwiękami tradycyjnej muzyki w tle.
Następnego dnia po śniadaniu czeka nas tranfer na lotnisko i powrót do Polski.
12 dni
Od 4 do 16 osób
hotele 3* lub 4*
aa
samolot, bus, taxi
śniadania w hotelach
opieka polskiego pilota
własnych wydatków
napojów
wyżywienia, oprócz śniadań w dniach
2-15
zwyczajowych napiwków
Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich w przypadku pobytów turystycznych, prywatnych lub służbowych nie przekraczających 180 dni.
aaaa
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu
W Meksyku nie można wwozić dronów bez specjalnego zezwolenia.
Zakazane jest wwożenie produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego bez stosownych certyfikatów fitosanitarnych.
Niektóre leki na receptę mogą wymagać specjalnych zezwoleń – warto wcześniej sprawdzić regulacje dotyczące przewozu leków.
Chcesz skorzystać z naszej oferty lub masz jakieś pytania?
Napisz do nas!
Tel: +48 606 626 611
E-mail: kontakt@blueglow.pl
Firma
O nas
Oferta
Info
FAQ
Regulamin
Polityka prywatności